Trochę o adresach URL…

budowanie stron internetowychPrzeglądarka internetowa stron www wyświetla strony poprzez pobranie jej swoistego kodu HTML. Adres strony to nic innego jak instrukcja dla przeglądarki , z którego serwera i jaką zawartość ma pobrać. Wszystkie te informacje potrzebne dla przeglądarki są zawarte w tym adresie URL, którego skrót pochodzi od angielskiego Uniform Resource Locator.

Przeglądając tworzenie stron gdańsk można spotkać trzy podstawowe protokoły sieciowe. Pierwszy z nich, zarazem najbardziej popularny, to http, dotyczy głównie stron ogólnego zastosowania. Drugi z nich to protokół FTP, nieco przestarzały lecz wciąż używany do przesyłania plików większych. Trzeci z tego grona to protokół HTTPS i jest on swoistą odmianą tego pierwszego. Dzięki niemu dochodzi do szyfrowania danych, tak aby osoby niepożądane nie mogły danych przesyłanych odczytać w formie przed szyfrowaniem. Obecnie przeglądarki internetowe działają dość intuicyjnie i można pomijać niektóre elementy adresu URL. Jeżeli nie wprowadzi się nazwy protokołu sieciowego http to przeglądarka sama zweryfikuje, że chodzi ci o stronę www, która jest pobierana dzięki protokołowi http. W przypadku gdy nie wprowadzimy nazwy pliku, o który nam chodzi, serwer dokona samodzielnego wyboru domyślnego pliku, który został wskazany przez administratora danego serwisu. Zazwyczaj są to nazwy index.html albo index.php.

W momencie gdy nie dokonamy wpisu nazwy folderu, bądź też katalogu, zostanie przyjęty przez przeglądarkę komunikat, że chodzi mi o katalog główny. Obecnie niektóre z przeglądarek upraszczają w znaczny sposób wpisywania adresów URL, pomijając niektóre elementy. Należy jednak pamiętać, że trafność wyszukiwania i szybsze odnalezienie określonej strony zależne jest od szczegółowości podanych informacji i przede wszystkim poprawności komend. Trzeba jednak pamiętać, że najszybsza droga trafienia na stronę o którą nam konkretnie chodzi prowadzi przez posiadanie pełnego adresu.

Blowjob