Bezpłatne hot spoty – zagrożenia

Korzystanie z bezpłatnych hot spotów zdarza się, że niesie szereg zagrożeń. Brak szyfrowania połączenia internetowego w trakcie korzystania z bezpłatnych hot spotów charakteryzuje się tym, że dane, które są przesyłane nie są chronione przed możliwością ich odczytania przez innych, którzy korzystają z tego połączenia. Istnieje jeszcze zagrożenie ze strony osób, które udostępniają połączenie w postaci owego hot spotu. Bardzo często się zdarza, że restauracje czy inne miejsca udostępniające połączenie same w postaci samodzielnie skonfigurowanych ho spotów. Efekt taki można uzyskać poprzez stałe łącze internetowe oraz router bezprzewodowy, który udostępni połączenie bezprzewodowo.

Zastosowanie takiego rozwiązania może mieć bardzo poważne konsekwencje dla potencjalnych użytkowników. W takim wypadku trzeba zaufać osobie, która jest administratorem owego połączenia, że jego konfiguracja routera jest zrobiona w taki sposób, żeby nie można było szpiegować transmisji danych, z których użytkownicy korzystają. Zawsze trzeba zdawać sobie sprawę, że w takich miejscach można trafić na nie rzetelnych administratorów, którzy mogą czyhać na naszą prywatność. Musimy sobie zdawać sprawę, że możliwość podejrzenia przez inną osobę danych, które są przesyłane za pomocą nieszyfrowanego połączenia jest związane z dużym ryzykiem, że informacje, które przeglądamy w Internecie, konta bankowe, kody pin czy hasła używane podczas owego połączenia zostaną przejęte przez osoby nieupoważnione.

Przejęcie takich danych jest banalnie proste wystarczy skopiować plik cookie z twojej przeglądarki by uzyskać dostęp do niemal wszystkich informacji, które przeglądałeś w przeglądarce. Istnieje również ryzyko, że oprócz owego podglądania danych i przejmowania sesji w przeglądarce w publicznej sieci WiFi może pojawić się osoba atakująca, która będzie w miejscu między tobą serwerem. W takiej sytuacji istnieje też ryzyko, że dane mogą być modyfikowane.

Kategorie: Internet, Technologie
Blowjob